img

Sprytne przechowywanie: jak zapanować nad zabawkami w dziecięcym pokoju?

Utrzymanie porządku w dziecięcym pokoju jest tyleż ważne, co trudne. Ważne, bo uczy dziecko odpowiednich nawyków, a harmonijne i uporządkowane wnętrze sprzyja rozwojowi. Trudne, bo dzieci mają zwykle sporo zabawek, nad którymi trudno jest zapanować. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Zanim zajmiemy się uporządkowaniem dziecięcych zabawek, warto sobie uświadomić jedno: jeśli będzie ich za dużo, nigdy nie osiągniemy dobrych efektów. Warto więc nie przesadzać z zakupami i dopilnować, by tej zasady przestrzegała cała rodzina. Co ważne, nadmiar zabawek wcale nie sprzyja rozwojowi dziecka i nie sprawia, że bawi się ono lepiej. Dobrym pomysłem jest też zasada rotacji: w pokoju dziecięcym zostawiamy tylko część zabawek, pozostałe są schowane. Co pewien czas dokonujemy wymiany. Dzięki temu dziecko na nowo odkrywa swoje rzeczy, a w pokoju łatwiej jest utrzymać porządek.

Porządek w dziecięcym pokoju wymaga też odpowiedniego zaaranżowania przestrzeni i doboru właściwych mebli. Wbrew powszechnemu przekonaniu przepastne pudła, kosze i pojemniki na zabawki nie są najlepszym pomysłem, bo panuje w nich chaos i dziecku trudno jest wyciągnąć pojedynczą rzecz bez wyrzucania całości na podłogę. Dużo lepiej sprawdzają się otwarte półki i regały. Dzięki temu dziecko widzi, co, gdzie się znajduje, łatwiej mu też odkładać rzeczy na miejsce. W pokoju dziecka dobrze sprawdzi się na przykład regał Matis A czy Olsen. Warto poukładać rzeczy na półkach tak, by tworzyły one komplety tematyczne. Dobrze sprawdzą się w tym celu różnego rodzaju tace czy niewielkie drewniane lub wiklinowe pojemniki. Jak to zrobić? Na przykład na jednej półce kładziemy książeczkę o pojazdach, pudełka z autkami oraz układankę o tematyce motoryzacyjnej. W ten sam sposób można aranżować półki tematyczne na przykład dotyczące zwierząt, aktualnej pory roku itp. Wygląda to bardzo estetycznie a przy okazji ułatwia dziecku wybranie interesujących go aktywności.

W pokojach młodszych dzieci dobrze sprawdzają się też regały składające się z kwadratowych modułów, które mogą zostać otwarte lub mogą być wyposażone w drzwiczki. W sklepie e-krzeslo.com.pl znajdziemy na przykład regał Luini. Jest on bardzo funkcjonalny, a dzięki głębokim półkom można go wykorzystać jako formę ścianki działowej na przykład w pokoju dzielonym przez rodzeństwo, lub użyć go do wydzielenia stref w pokoju, na przykład oddzieleniu łózka od kącika czytelniczego lub miejsca na naukę z biurkiem i krzesłem. Ułatwia to uporządkowanie przestrzeni. W tego typu regałach też możemy aranżował półki, w poszczególnych modułach można także umieścić dopasowane wielkością koszyki lub szuflady z materiału, na przykład do przechowywania klocków czy innych zabawek z drobniejszymi elementami. Dzięki temu w pokoju będzie panował większy porządek. A co ważne – nawet małe dziecko będzie w stanie nie tylko znaleźć bez trudu ulubioną zabawkę, ale też samo będzie mogło odłożyć ją na miejsce.

 

Zobacz również