img

Fotel obrotowy czy krzesło obrotowe?

Dzisiaj większość z nas pracuje za biurkiem. Wydłużone siedzenie przez osiem godzin dziennie przed ekranem komputera to nie lada wyzwanie, dlatego warto dbać o stan naszego kręgosłupa i dobrać odpowiednie siedzisko. Jak jednak wybrać to właściwe? Rynek oferuje szeroki wybór różnorodnych produktów, tak więc co jest lepsze – fotel obrotowy czy krzesło obrotowe? I czym w ogóle się różnią? Oto odpowiedź.

Oczywiście każdy pracownik biurowy wie, że nic tak nie ułatwia pracy jak dobrze wyposażony gabinet czy biuro. Elementem najistotniejszym w wyposażeniu tego wnętrza jest bez wątpienia fotel tudzież krzesło, na którym spędzamy w pozycji siedzącej wiele godzin tygodniowo. Warto zadbać o to, by w naszych biurach znajdowały się fotele obrotowe, co sprawi, że będzie nam wygodniej a nasza praca będzie bardziej efektywna. Wszystkie siedziska powinny posiada

 ergonomiczny kształt, wygodne oparcie oraz dostatecznie duże i głębokie siedzisko.

Odpowiednie siedzisko
Bez względu na formę, wszystkie krzesła czy fotele biurowe powinny charakteryzować się konkretnymi cechami, takimi jak ergonomia, lekkość i stabilność. Przede wszystkim powinny być wyposażone w specjalnie wyprofilowane oparcia, dzięki którym kręgosłup nie będzie się krzywił, podłokietniki powinny wspierać łokcie podczas pracy na komputerze a regulowana wysokość powinna pozwalać na ich odpowiednie ustawienie. Obrotowe siedziska są najlepszym wyborem do pracy, ponieważ zapewniają wszystkie powyższe wymagania oraz zwiększają naszą wydajność, poprzez możliwość swobodnego przemieszczania się. Okazuje się jednak, że siedziska obrotowe różnią się miedzy sobą. Zazwyczaj terminów krzesło obrotowe i fotel obrotowy używamy zamiennie. Istnieje jednak kilka cech, które je różni.

Jaka jest różnica?
Ogólnie fotele obrotowe, zwane też gabinetowymi, mają masywniejszą budowę od krzeseł. Różnią się głównie tym, że w fotelu siedzisko jest całkowicie połączone z oparciem, a zatem nie ma pomiędzy nimi typowego dla krzeseł biurowych regulowanego łączenia. Tak więc fotele będą posiadały ograniczoną możliwość regulacji. Warto jednak odnotować, że siedzisko jest za to większe, przez co wygodniejsze. Ponadto fotele zazwyczaj pokryte są skórzaną tapicerką, dlatego wybierają je między innymi szefowie firm. Krzesła biurowe natomiast są z reguły mniejsze. Przez to są jednak bardziej mobilne. Istnieje również możliwość regulacji a siedzisko i oparcie stanowią osobne części połączone w jednym lub dwóch miejscach.

Zobacz również