img

Dla ucznia i pracownika – wygodne krzesło obrotowe

Współczesny tryb życia sprawia, że wiele godzin spędzamy w pozycji siedzącej. Wydłużony proces edukacji, rosnąca konkurencja sprawiająca, że po szkole potrzebne są jeszcze długie godziny nauki, ale też zanik wielu zawodów opartych na pracy fizycznej, nowe formy rozrywki… to wszystko sprawia, że przez długie godziny każdego dnia siedzimy. Dlatego tak ważne jest, by mieć dobrze dobrane krzesło.

Trwanie przez długie godziny w pozycji siedzącej nie jest naturalne dla człowieka. Ewolucja nie nadąża za zmianami cywilizacyjnymi i choć żyjemy już w zupełnie innych realiach, nasze ciała nadal są stworzone do aktywności: poruszania się, wspinania, długiego marszu czy biegu. Siedzenie było sporadyczne. Dlatego tak często wielogodzinnemu siedzeniu towarzyszą liczne dolegliwości: ból pleców i karku, sztywnienie mięśni, a w konsekwencji – długotrwałe problemy z kręgosłupem. Można tego uniknąć, dobrze dobierając krzesło.

Jakie warunki powinno spełniać krzesło dla ucznia czy pracownika?

Krzesło czy fotel powinny być ergonomiczne, to znaczy zaprojektowane tak, by jak najlepiej wspierały ciało podczas siedzenia. Oznacza to, że muszą mieć szeroki zakres regulacji, bowiem każdy z nas ma inną sylwetkę i musi dopasować ustawienia do swoich potrzeb. Ważna jest także możliwość zmiany pozycji w trakcie pracy, bo to pomaga równomiernie rozkładać obciążenia na różne odcinki kręgosłupa. Co to oznacza w praktyce? Krzesło powinno być dobrze wyprofilowane – proste oparcie nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa, szczególnie dla jego części lędźwiowej. Oparcie musi więc mieć odpowiednią wysokość – powinno sięgać co najmniej do wysokości dwóch trzecich odcinka piersiowego kręgosłupa. Jeśli spojrzymy na dobrej jakości fotel z boku, jego oparcie będzie swoimi wygięciami przypominało krzywizny ludzkiego kręgosłupa. Dobrze, jeśli fotel jest też wyposażony w zagłówek.

Konieczna jest też możliwość regulacji wysokości siedziska – powinno być ono ustawione tak, by osoba siedząca miała całe stopy oparte na podłodze, a kolana zgięte pod kątem zbliżonym do prostego. Opcją dodatkową, ale bardzo przydatną jest też możliwość regulacji oparcia tak, by można buło siedzieć w pozycji wyprostowanej oraz w różnym stopniu odchylenia się do tyłu, co sprzyja chwilom relaksu. Takie zmiany położenia bardzo dobrze wpływają na kręgosłup. Fotel obrotowy dla ucznia czy pracownika powinien też być wyposażony w podłokietniki z możliwością regulacji ich położenia.

Nowością na rynku są też fotele, na których pracujemy… w pozycji klęczącej. W coraz większej liczbie nowoczesnych biur znajduje się co najmniej kilka sztuk takich krzeseł – pracownicy w razie potrzeby mogą zmienić swoje klasyczne krzesło na to do klęczenia, by popracować w zupełnie innej pozycji. Dzięki temu kręgosłup jest mnij obciążony.

Jeśli szukasz wysokiej jakości ergonomicznych krzeseł i foteli obrotowych do biura, do szkoły lub do pokoju ucznia to ich szeroki wybór znajdziesz w sklepie internetowym z meblami pod adresem e-krzeslo.com.pl. 

 

Zobacz również