img

Czy symbolika stołu ma dziś jeszcze znaczenie?

Wśród mebli na szczególne zainteresowanie zasługuje ta ich grupa, dla której charakterystyczna jest nie tylko funkcjonalność, ale również symbolika. Jej częścią składową są między innymi ławy, stoły, łóżka oraz krzesła. I choć często nam się wydaje, że powoli zapominamy o symbolice, nie można nie zgodzić się z osobami, które uważają, że mniej lub bardziej nieświadomie przywiązujemy do niej dużą wagę.

W tym kontekście na szczególną uwagę zasługują ławy oraz stoły, bez względu bowiem na to, czy znajdą się w kuchni, czy też w salonie, automatycznie stają się centralnym punktem takiego pomieszczenia. Przed wiekami stół stanowił symbol bez względu na to, jaki był status majątkowy jego właścicieli. To właśnie przy nim spotykali się kolejni członkowie rodziny, on też stawał się centralnym punktem, wokół którego rozgrywały się rozmowy. Stół do dziś jest zresztą miejscem spotkań, przy których łatwo mówi się nam o naszych bolączkach. Kształt stołu również nie pozostaje bez znaczenia, gdy bowiem mamy do czynienia ze stołami prostokątnymi, nie możemy zapominać o tym, że znajdują się tam miejsca mniej lub bardziej uprzywilejowane.

Przy krótszym boku stołu zazwyczaj siadają gospodarze i bardzo często nie pozostaje bez znaczenia to, kto i gdzie ma wyznaczone swoje miejsce. Oczywiście, dziś symbolika nie jest już tak istotna, zwracamy bowiem uwagę na wygląd i kształt stołu albo ławy oraz na to, w jakim stylu utrzymany jest mebel. Nie da się jednak ukryć, że myślimy też o jego funkcji spajającej i już choćby dlatego rozważając wielkość stołu zastanawiamy się nad miejscami dla naszych przyjaciół. Naturalnie, jest to funkcjonalność stołu, jej znaczenie symboliczne nie może być jednak kwestionowane.

 

 

Zobacz również