Dziecko spędza przy biurku długie godziny nawet, jeśli wcale nie jest szczególnie pilnym uczniem. Jeśli zatem zależy nam na tym, aby nauka przynosiła oczekiwane rezultaty, a sama praca nie wpływała negatywnie na jego zdrowie, nie możemy zapomnieć, że warunki pracy dziecka mają kluczowe znaczenie. Wybór odpowiedniego krzesła lub fotela jest tu szczególnie ważny i może mieć pływ nawet na dorosłe życie dzisiejszego malucha. Sama oferta krzeseł dla dzieci jest zróżnicowana nie tylko pod względem wizualnym i cenowym, ale i z uwagi na funkcjonalność tego rodzaju rozwiązań.
W wyborze krzesła powinno zresztą uczestniczyć również samo dziecko, choć jego sugestie nie są tymi, które muszą być dla nas wyrocznią. W pierwszej kolejności powinniśmy skoncentrować się na krzesłach obrotowych, są one bowiem zdecydowanie bardziej praktyczne niż inne rozwiązania dostępne na rynku. Ich atutem jest to, że zapewniają dziecku swobodę ruchu. Pozwalają też na mobilną pracę. Nie wolno zapominać i o tym, że dziecko powinno przetestować krzesło, które chcemy mu kupić, pozwoli nam to bowiem upewnić się, że jest ono dopasowane do jego indywidualnych cech takich, jak choćby wzrost i waga. Zwróćmy też uwagę na to, czy wysokość siedziska jest regulowana, pozwoli nam to bowiem dopasować ją do wzrostu dziecka. Stopy muszą opierać się swobodnie o podłogę, nogi zaś powinny pozostawać zgięte w kolanach pod kątem prostym.
Nie bez znaczenia jest też twardość siedziska. Tu najlepiej sprawdzają się fotele, w których gąbka ma dużą gęstość, powinniśmy jednak pamiętać o tym, że jej przesadna miękkość grozi dość szybkim odkształceniem. Gdy zastanawiamy się nad oparciem, pierwszeństwo dajmy tym krzesłom, w których jest ono przygotowywane z uwzględnieniem krzywizn naturalnych dla kręgosłupa. Ma podpierać plecy, wskazane jest więc, aby istniała możliwość regulowania nie tylko jego wysokości, ale i odchylenia. Ciekawym rozwiązaniem są też ułatwiające utrzymywanie pleców w pozycji wyprostowanej podłokietniki. Ich zaletą jest i to, że skutecznie zmniejszają napięcie, jakie pojawia się nie tylko w ramionach, ale i w samych rękach, ich wysokość jest wiec idealna wówczas, gdy położone na biurku ręce znajdują się pod kątem albo prostym, albo rozwartym. Kółka dopasujmy do powierzchni, na jakiej będą się poruszały Twarde sprawdzą się zatem na wykładzinie dywanowej, a miękkie – na podłodze.